Dolnovanka

Kapelník: Petr Čermák - mobil: 739 034 637, e-mail: petrcermak110@seznam.cz***zs.novehrady@seznam.cz

O kapele

Dechová hudba Dolnovanka a její historie

Počátek Dolnovanky navázal na dlouholetou tradici kdysi velice populární hudby dolnoújezdských muzikantů, který spadá do poloviny třicátých let dvacátého století. Tehdy se skupina muzikantů z Dolního Újezda a blízkého okolí odtrhla od velké dechovky kapelníka Františka Lipavského ze Sebranic. Prvním kapelníkem se stal v r. 1937 František Král, otec stále hrajícího Josefa Krále. František Král se postaral o zviditelnění kapely nejen v Dolním Újezdě, ale i v širokém okolí. Takže základy současné kapely sahají do období před osmdesáti lety.

Druhým kapelníkem dolnoújezdské kapely byl Josef Simon, který vedl kapelu od roku 1964.

V roce 1975 se dechovka omladila o další muzikanty z širšího okolí a za podpory JZD Obránců míru Dolní Újezd vznikla dechová hudba Dolnovanka pod vedením Zdeňka Paťavy z Budislavi. Velikou pomocí zdejšího JZD bylo vybavení kapely novými nástroji, zpěvovou aparaturou, stejnokroji a notovým materiálem, což ji samozřejmě v té době umožnilo velkou možnost rozvoje. Proto byla vybrána v roce 1976 jako doprovodný orchestr vlaku družby do tehdejšího Sovětského svazu a účinkovala v Kyjevě, na Jaltě a v Moskvě. Aby se mohla kapela dále rozvíjet (hlavně finančně), bylo nutné v roce 2004 založit občanské sdružení (od roku 2016 spolek) Dechová hudba Dolnovanka.

Od roku 2010 vede dechovou hudbu Dolnovanku Petr Čermák z Desné. Většina členů se v průběhu let stala i aktivními muzikanty jiných kapel v okolí, z čehož vyplývá, že muzikantů neustále ubývá. Kapela hraje na většině dechovkových akcí v Dolním Újezdě, Litomyšli a okolí. S Dolnovankou zpívají Gabriela Řeháková a Radek Klusoň. V repertoáru kapely jsou lidové písně v úpravě českých i moravských autorů.

© Dolnovanka